În zilele de 3 și 4 noiembrie, în Chimnița Filarmonicii, de la ora 19.15, publicul poate asculta un jazz provocator de savuros și variat ca personalitate.
Sibiu Jazz Competition, eveniment organizat de Asociația Concept Creativ și cofinanțat de Primăria Sibiu prin Agenda Culturală 2025.
Luni, 3 noiembrie, competiția începe cu Duo „Jazzical” pe vocea Ancăi Domuta și continuă cu Maria Ivanenko o altă vocalistă de jazz cu peste opt ani de experiență pe scenă muzicală europeană. Apoi, publicul face cunoștință cu Marquis Collective, o formație instrumentală de avangardă din Cluj-Napoca, dar și cu trupa de jazz contemporan Equinox Quintet formată din muzicieni tineri, care invită publicul să exploreze un sound propriu, la granița dintre tradiția jazzului și influențele fusion moderne.
Marți, 4 noiembrie, programul este deschis de Duo Dumas, un proiect de jazz ce reunește talentul pianistului și compozitorului Flavius Duma și al vocalistei de jazz Irina Revenco. Competiția se încheie cu JuMa, un grup de tineri muzicieni de jazz ambițioși, condus de saxofonistul și compozitorul Maksymilian Wilk.
Accesul publicului este liber, în limita locurilor disponibile.










Leave a Reply