Gala Tineretului și Sportului Sibian 2022 și-a desemnat câștigătorii!

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Sibiu și Asociația Internațională de Tineret Become au premiat vineri seara câștigătorii din domeniile tineret, voluntariat și sport din județul Sibiu în cadrul ediției 2022 a Galei Tineretului și Sportului Sibian.

Evenimentul festiv, organizat la Teatrul pentru Copii și Tineret Gong, a constituit prilejul de a mulțumi organizațiilor neguvernamentale, cluburilor sportive, voluntarilor, sportivilor, antrenorilor și partenerilor instituționali pentru activitatea și eforturile depuse în anul 2022, în județul Sibiu.

Lista câștigătorilor din acest an în domeniile tineret și voluntariat:

Cea mai activă organizaţie de/pentru tineret: Asociația Cavalerii Turnului Înclinat din Ruși

Cel mai bun proiect de/pentru tineret: A.E.R. (Activism European Responsabil), Arca lui Goga/ Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu

Cel mai activ voluntar implicat în proiecte de/pentru tineret: Roolaart Kimberly Patricia Anna, Arca lui Goga/ Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu

Cel mai activ coordonator de voluntari implicat în proiecte de/pentru tineret: Raluca Mihaela Bârsan, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Cel mai bun proiect de/pentru tineret extrașcolar: Donează Sânge, Fii Erou!, Asociația Liga Hipocrate a Studenților Facultății de Medicina Sibiu

Cel mai bun proiect multianual de/pentru tineret: Noaptea Cercetătorilor 2022, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Cel mai bun proiect de/ pentru tineret de petrecere a timpului liber în cadrul programului Anii Drumeției: OxigenE., Arca lui Goga/ Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu

Cel mai bun proiect care a implicat tinerii în realizarea pe plan local a marilor agende europene- Green Deal: Sortarea și colectarea deșeurilor menajere, Asociația ”Rășinari confluențe europene”
Autoritatea locală care a sprijinit activitatea de/ pentru tineret în anul 2022: Primăria Comunei Rășinari
Colaborare în susținerea și promovarea activității de/ pentru tineret din județul Sibiu: Asociația Colors, Gala Tineretului și Sportului Sibian
Dezvoltarea activităților de tineret în mediul rural: Asociația Cavalerii Turnului Înclinat din Ruși, Asociația Internațională de Tineret Become

Cei mai activi voluntari implicați în activitatea centrelor de tineret din jud. Sibiu: Centrul de Tineret Sibiu- AICI Animație, Interculturalitate, Comunicare, Împreună, Centrul de Tineret Rășinari și Casa Cavalerilor – Centrul de Tineret Ruși
Colaborare în susținerea și promovarea activitătii artistice studențești: Asociația Studențească SOLIDUS Sibiu
Colaborare în organizarea de tabere tematice pentru elevi pe diferite discipline de învățămănt în jud. Sibiu: Asociația pentru Performanță în Fizică Sibiu

Lista câștigătorilor din acest an în domeniul sport:

Sporturi neolimpice, mențiuni: Manea Marcel – ACS Manea Fitness, Culturism; Băilă Mihai Teodor – CS Hwarang Sibiu, Taekwon-Do ITF; Nagy Taria Izabela – CS Ippon Mediaș, Karate WUKF; David Mario Olan – CS Puma Sibiu, Taekwon-Do ITF

Sporturi neolimpice, locul 5: Toma Andrei Nicolae – CS Ippon Mediaș, Karate WUKF

Sporturi neolimpice, locul 4: Dancu Marius – CS Puma Sibiu, Taekwon-Do ITF

Sporturi olimpice, mențiuni: Frățila Teodora – CS Miado’s, Judo; Armean Vlad Nicolae – ACS Next Sports Blăjel, Ciclism; Fleșeriu Andrei Alexandru – CSM Sibiu, Box; Oprica Aurelian – CSM Sibiu, Box; Morhan Jonathan – CSȘ Sibiu, Sărituri în apă; Echipa de juniori 2 – CSȘ Sibiu, Gimnastică masculin

Sporturi olimpice, locul 5: Teodorescu Alexandru – CSȘ Șoimii Sibiu, Atletism; Talpoș David – CSȘ Șoimii Sibiu, Judo

Sporturi olimpice, locul 4: Macarei Marius – CSȘ Sibiu, Gimnastică; Gnandt Andrea – CSȘ Sibiu, Patinaj viteză

Premiu special pentru promovarea sportului în comunitate, prin consecvență si dăruire: Echipa Zburătorii, Clubul Sportiv Comunitar Sibiu

Sporturi neolimpice, locul 3: Ivan Iulia Maria – CS Ippon Mediaș, Karate WUKF

Sporturi neolimpice, locul 2: Văcariu Vlad – CS Puma Sibiu, Taekwon-Do ITF

Sporturi neolimpice, locul 1: Toma Mihai Darius – CS Ippon Mediaș, Karate WUKF

Sporturi olimpice, locul 3: Nițu Eduard – CSM Sibiu, Patinaj viteză; Fierar Adrian – CSM Sibiu, Patinaj viteză

Sporturi olimpice, locul 2: Mărginean Iulia Florina – CSȘ Mediaș, Atletism

Sporturi olimpice, locul 1: Hudea Alexandra – CSȘ Mediaș, Atletism

“Așa cum v-am obișnuit in fiecare an, Direcția Județeana pentru sport și tineret Sibiu dorește sa aducă in fata comunității realizările organizațiilor neguvernamentale de și pentru tineret precum și rezultatele deosebite ale sportivilor și antrenorilor din județ, organizând Gala Tineretului și Sportului.
Cu acest prilej dorim sa adresam felicitări atât ONG-urilor cât și sportivilor pentru întreaga activitate și pentru tot efortul depus de-a lungul anului, mulțumindu-le și asigurându-i de întreaga noastră considerație.
Mult succes in tot ceea ce faceți și Sărbători fericite!”, a declarat Nicoleta David, Director executiv DJST Sibiu

“În primul rand trebuie să vă spun că mă simt onorată si mândră pentru distincția primită și sper ca și în anii viitori să pot fi prezentă la această gală, cu rezultate dintre cele mai bune. Consider că fiecare concurs prin care am trecut m-a ajutat să devin o sportivă din ce in ce mai bună și mai încrezătoare în puterile mele. Pentru aceasta aș vrea să mulțumesc părinților mei și Clubului sportiv școlar Mediaș pentru susținere și bineînțeles antrenorului meu , domnul profesor Vasile Ibasfalean pentru pregătirea oferită și răbdarea avută.”, a declarat sportiva Hudea Alexandra, locul I Olimpici

“Pentru membrii și tinerii voluntari ai Asociației Cavalerii Turnului Înclinat fiecare gală la care suntem prezenți e una plină de emoții iar Gala Tineretului și Sportului Sibian nu a fost altfel. Anul 2022 a fost unul special pentru noi, tinerii din comuna Slimnic, având titlul de Sat European de Tineret și fiind gazda la mai multe evenimente naționale dedicate tinerilor din mediul rural, iar cele două premii speciale primite la gală, pentru dezvoltarea activităților din mediul rural și pentru activitatea voluntarilor de la noul nostru centru de tineret, sunt o validare importantă a muncii noastre. În plus, e o onoare mare pentru noi să luăm pentru al doilea an la rând premiul de “Cea mai activă asociație de tineret” iar această recunoaștere ne motivează să continuăm munca noastră alături de tinerii implicați care își doresc și au nevoie de mai multe activități pentru ei.
Felicităm organizatorii pentru acest moment special creat pentru noi și felicităm și pe ceilalți premianți, ne-am bucurat să vedem multe inițiative noi și voluntari tineri din tot județul Sibiu și sperăm ca anul viitor să ne vedem în număr și mai mare – tinerii din județul Sibiu au demonstrat mereu că sunt dornici să facă voluntariat și să schimbe lumea din jur cu energia lor, trebuie doar să le creăm împreună cât mai multe contexte de implicare.”,
a declarant Mihai Panțiru coordonator program Slimnic Sat European de Tineret 2021- 2022, membru Asociațai Cavalerii Turnului Înclinat din Rusi

Momentele artistice au fost asigurate de COMPANIA DE TEATRU BECOME – cu momente din spectaolul de improvizatie IMPRO ȘOU și de Marius Tuță/ Anca Mărginean cu momente muzicale pregătite special pentru Gala Tineretului și Sportului Sibian 2022.
Marius Tuță este fondatorul trupei Dream Catchers Band unde împreuna cu Anca Marginean cănta alaturi de naistul Radu Nechifor.