Organizația Neguvernamentală Mare Nostrum a oganizat pe data de 5 martie primul eveniment din cadrul proiectului ,,Strengthening BSB Local Capacities for Environmental Awareness in and through Sport” – GreenMascot (BSB01069). Evenimentul s-a numit ,,Inter-project coaching workshop in a World Café format, in Romania”, iar în cadrul acestuia s-au înregistrat 39 de participanți din toate țările partenere.
Workshopul a fost dedicat atât instituțiilor sportive care au realizat activități prietenoase cu mediul, cât și instituțiilor publice din România, Bulgaria, Turcia și Grecia. Scopul evenimentului a fost de a consolida capacitatea administrațiilor locale din Bazinul Mării Negre de a utiliza sportul ca instrument eficient de comunicare pentru promovarea protecției mediului.
De asemenea, în cadrul activității de tip ,,World Café” au fost prezentate cele 32 de bune practici, 8 selectate din fiecare țară parteneră, prin intermediul cărora activitățile sportive au contribuit benefic la protejarea și conservarea mediului înconjurător. Pe parcursul workshopului, participanții au analizat și identificat nevoile și provocările existente, discutând totodată despre modalitățile prin care sportul poate deveni o activitate sustenabilă. De asemenea, au fost explorate metode de promovare care pot aduce activitățile sportive sustenabile mai aproape de tineri.
Cele 32 de bune practici selectate vor fi incluse într-un viitor Toolkit, denumit ,,RACE TO SUSTAINABILITY”, ca exemple de activități-model ce pot fi replicate. Acest instrument va fi dezvoltat și implementat în instituțiile de învățământ din toate țările partenere, contribuind la formarea unor generații viitoare active, responsabile și respectuoase față de natură.
Proiectul GreenMascot este finanțat de Programul Interreg NEXT Bazinul Mării Negre, cofinanțat de Uniunea Europeană și are un buget total de 499.436,00 €.
Organizația Neguvernamentală Mare Nostrum













Leave a Reply