Este pentru a şaptea oară după revoluţia din decembrie 1989 când românii aleg în mod democratic persoana care va ocupa cea mai înaltă funcţie în stat. Peste 18 milioane de cetăţeni cu drept de vot au fost aşteptaţi la urne, până la ora 21.00 pentru a alege viitorul preşedinte.
De la simpli cetățeni ai țării și până la senatori și deputați, cu toții au fost așteptați la secțiile de votare. Cristian Darie vicepreședinte al Consiliului Județean Constanța a declarat că votul fiecărei persoane este important.
Pentru ce a votat Darie?
În lege sunt prevăzute amenzi foarte mari, inclusiv pedepse privative de libertate pentru persoanele care încearcă să fraudeze alegerilor prin diverse metode. Fie să voteze multiplu, fie să-i determine pe alţii să voteze sau nu cu un anumit candidat, să ofere bani sau alte foloase.
Leave a Reply