Arhive

4 DOSARE PENALE PENTRU CONDUCERE SUB INFLUENȚA ALCOOLULUI

În perioada 10 – 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța au desfășurat o acțiune pentru prevenirea accidentelor cauzate de conducătorii auto aflați sub influența alcoolului sau a altor substanțe psihoactive.

Astfel, au fost efectuate peste 1.000 de testări pentru alcool și au fost reținute, în vederea suspendării, 18 permise de conducere.

În urma activităților desfășurate, au fost constatate 4 infracțiuni de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului și două pentru conducere fără permis, în toate cauzele fiind întocmite dosare penale.

Totodată, au fost depistați 14 conducători auto sub influența alcoolului, cu valoare în aparatul etilotest mai mică de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, în toate cauzele fiind întocmite procese verbale de contravenție.

Vă reamintim faptul că legislația rutieră are toleranță zero cu privire la conducerea vehiculelor sub influența alcoolului.

Inspectoratul de Poliție Județean Constanța

TV Action
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.