Arhive

CAMPANIE DE COLECTARE A DEȘEURILOR VOLUMINOASE, ELECTRONICE ȘI ELECTROCASNICE, 3 – 7 APRILIE 2023!

Perioada dinaintea sărbătorilor de Paști este, prin tradiție, rezervată curățeniei generale de primăvară. Dar, ATENȚIE! Nu aruncați oriunde deșeurile voluminoase sau electronice și electrocasnice de care vreți să scăpați! Soma, operatorul care colectează deșeurile din gospodării, le va colecta, în cadrul campaniei ce se va desfășura săptămâna viitoare.

ÎN ZONELE DE CASE colectarea deșeurilor voluminoase se va face din fața porții, în zilele în care, pe stradă, este programată colectarea deșeurilor reziduale, în perioada 3-7 aprilie.

În zonele de blocuri, colectarea se va face de la platformele publice, după următorul program:

Cartierele Hipodrom – luni, 3 aprilie

Cartierele V. Aaron, Broscărie, Lazaret și Gușterița – marți, 4 aprilie

Zona Gării și cartierul Terezian – miercuri, 5 aprilie

Cartierele Țiglari și Turnișor – joi, 6 aprilie

Cartierele Ștrand și Valea Aurie – vineri, 7 aprilie

Pentru a ști ce scoatem la poartă sau la platformă în această campanie, iată câteva exemple de deșeuri voluminoase: obiecte de mobilier (casnic sau de grădină), jucării de mari dimensiuni (biciclete, trotinete etc), covoare, saltele, tocuri de uși, ferestre, mese de masaj, cărucioare de copii etc.