Arhive

Egal uriaş pentru HCM

HCM Constanţa a terminat la egalitate cu puternica formaţie germană Fuchse Berlin, 31-31 (16-16), duminică, pe teren propriu, în Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin.

HCM a condus cu 2-1 (min. 4), dar apoi oaspeţii s-au desprins pe tabelă, mai întâi la 3-5 (9), apoi la 4-7 (12) şi 5-9 (15). Campioana României a revenit şi a reuşit egalarea în min. 24, 12-12, intrând la pauză la egalitate, 16-16.

După un debut echilibrat al primei reprize, puternica formaţie germană a preluat iniţiativa, însă constănţenii, avându-l în poartă pe Mihai Popescu în zi mare, au luptat din greu şi nu au lăsat „vulpile” berlineze să se desprindă. 16-16 a indicat tabela la pauză şi nimic nu era decis.

Echipa antrenată de Sundovski a avut o perioadă excelentă de joc, cu şase goluri consecutive, scorul ajungând la 28-25 (52), dar HCM nu a reuşit să gestioneze acest avantaj neaşteptat, iar echipa germană a egalat, 29-29 (56). Finalul a fost dramatic şi tensionat, HCM a avut ultimul atac, unul prelungit, dar nu a reuşit să marcheze golul victoriei, obţinând totuşi un rezultat de egalitate remarcabil, 31-31.

Echipe

HCM: Mihai Popescu, Rudi Stănescu – Branislav Angelovski, George Buricea, Bogdan Criciotoiu (4 goluri), Albert Cristescu (3), Alex Csepreghi (9), Marius Novanc (1), Alex Şimicu (6), Laurenţiu Toma (8). Antrenor: Zvonko Sundovski.

Fuchse: Silvio Heinevetter, Petr Stochl – Konstantin Igropulo (7), Bartlomiej Jaszka (3), Colja Löffler (1), Oliver Milde, Jesper Nielsen (2), Fredrik Petersen (4), Iker Romero Fernandez (3), Denis Spoljaric, Jonas Thummler (3), Fabian Wiede, Mathias Zachrisson (8). Antrenor: Dagur Sigurdsson.