Acasă Stiri Sport HCM CONSTANȚA A REUȘIT O CALIFICARE SPECTACULOASĂ ÎN TURNEUL FINAL FOUR AL...

HCM CONSTANȚA A REUȘIT O CALIFICARE SPECTACULOASĂ ÎN TURNEUL FINAL FOUR AL CUPEI ROMÂNIEI!

5
0

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a reușit o victorie spectaculoasă în deplasare, cu Poli Timişoara. Astfel s-a calificat în Final Four-ul Cupei României. Portarul Ionuț Stănescu a avut o evoluţie foarte bună și a reuşit nenumărate intervenţii salvatoare. Pe finalul partidei, Rudi a fost imbatabil în faţa adversarilor.

HCM Constanța s-a impus cu 27-24 în returul sferturilor de finală ale competiţiei, după ce Poli câştigase meciul tur cu 28-26.

„Ne-am mobilizat şi am reuşit o calificare foarte frumoasă. Şi-a spus cuvântul experienţa noastră, chiar dacă avem un lot mai subţire. Am venit la Timişoara decişi să ne calificăm şi am sperat la acest lucru pe tot parcursul meciului.“, a declarat Ionuț Rudi Stănescu la finalul meciului.

Campionii şi-au respectat blazonul şi au jucat admirabil, în special în repriza secundă. În Final Four au mai acces Energia Târgu Jiu şi HC Odorhei.